Mamy już lato, a lato to czas, kiedy na łące dzieje się naprawdę dużo. Dla mnie to okres, kiedy skupiam się najbardziej na fotografowaniu tego najmniejszego życia jakie uda mi się znaleźć na łąkach, nad stawami i rzeczkami. Ważki, motyle, muchówki i pasikoniki stanowią mój główny obiekt zainteresowania. Ostatnie dwa tygodnie były dla mnie czasem intensywnym, acz nie koniecznie fotograficznie. Udało mi się jednak wygospodarować trzy popołudnia, żeby spotkać owady na łące. Niestety podczas każdej z nich wiało srodze, co jest dość dużą niedogodnością przy tym rodzaju fotografii. Ba, często wiatr wręcz uniemożliwia robienie zdjęć. Bardzo jednak chciałem jakieś zdjęcia porobić, więc musiałem po pierwsze uzbroić się w więcej cierpliwości niż zwykle, a po drugie robić wiele powtórek tego samego kadru. Dzięki temu zwiększyłem szansę, że któreś zdjęcie wyjdzie jednak ostre pomimo wiejącego wiatru. I faktycznie udało się. A oto efekty tych sesji. Zapraszam na owady na łące!

Z tematów technicznych: wszystkie zdjęcia z Sony A7RIII z obiektywem Sony 90mm/2.8 lub 70-300/4.5-5.6. Przy niektórych zdjęciach skorzystałem z niewielkiego doświetlenia ledową lampą światła ciągłego, montowaną na obiektywie.

Co roku temat łąkowego życia jest dla mnie równie ciekawy. W ramach przypomnienia, gdyby ktoś miał ochotę zobaczyć zdjęcia sprzed roku:

[ Bogate życie łąki ], [ Bogatego życia łąki ciąg dalszy ], [ Ważki, ważki i jeszcze więcej ważek ]

4 odpowiedzi na “Owady na łące”

  1. Piękne ujęcia! Ja jestem.na etapie fascynacji makrofotografią, ale z racji, że nie mam jeszcze obiektywu makro, to robię zdjęcia telefonem z „obiektywem” zrobionym z soczewki lasera. Ciężko złapać ostrość, ale efekty wychodzą ciekawe 🙂

    1. Obiektyw do makrofotografii nie musi być wcale dużym wydatkiem. Można dziś kupić np. manualnego radzieckiego Industara 61L/Z za ok. 200 zł. Przejściówka i można za naprawdę niewielkie pieniądze się już całkiem fajnie bawić. Choć możliwości w makrofotografii jest wiele… soczewka (Raynox), odwrotne mocowanie, mieszek, obiektyw, do wyboru do koloru 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *