Jako twórca pokazów multimedialnych jestem co jakiś czas (najczęściej w czasie sąsiadującym z jakimiś wydarzeniami, gdzie takie pokazy są prezentowane) proszony o to, żeby opowiedzieć w jaki sposób pokazy tworzyć i jakimi narzędziami. Chętnie prowadzę prezentacje tego typu (zależy mi na ty, żeby jak najwięcej osób tworzyło fajne pokazy), a tym razem postanowiłem do tego wykorzystać również to medium, jakim jest blog internetowy. Korzystając ze specjalnej aplikacji nagrywałem proces tworzenia i dodałem komentarz słowny, a nawet słowno-muzyczny 🙂 Jest to moje pierwsze podejście do tego typu prezentacji i mam nadzieję, że wybaczycie mi liczne niedoskonałości. Mam nadzieję jednak, że przygotowany przeze mnie materiał okaże się choć trochę pomocny. Całość podzielona jest na 8 filmików, a każdy z nich prezentuje inny aspekt zagadnienia. A zatem do rzeczy.

Czym?

Programów, które umożliwiają tworzenie pokazów multimedialnych jest mnóstwo i na pewno nie dałoby się wymienić wszystkich. Dla nas jednak istotne jest to, że znaczna większość twórców tego typu prezentacji korzysta z jednej z kilku aplikacji, które są po prostu najwygodniejsze w pracy. Warto tu zapamiętać dwie nazwy – Proshow Producer, PicturesToExe i Proshow Gold. Pierwszy z tej listy jest najbardziej zaawansowany i tym samym najdroższy. Dwa pozostałe mają bardzo podobne możliwości i są dostępne w podobnej cenie – około 200 zł. Ja od zawsze używam Proshow Gold i to na jego przykładzie chcę Wam pokazać jak przygotowywać prezentacje.

Zanim jednak przejdziemy do części technicznej, polecam mój tekst poświęcony temu co wolno, a czego nie powinniśmy robić w pokazach multimedialnych: Pokazy mutimedialne – małe i większe grzeszki

 

1. Wstęp i opis okna głównego

2. Proporcje pokazu – po co je ustawiać?

3. Tworzenie pokazu – praca na osi czasu

4. Napisy (część 1 z 2)

5. Napisy (część 2 z 2)

6. Ścieżki dźwiękowe

7. Efekty dźwiękowe

8. Zapisywanie efektów końcowych

 

I to by było na tyle, jak mawiał klasyk. Jeśli macie jakieś uwagi i pytania – piszcie w komentarzach, postaram się odpowiedzieć na tyle, na ile będę umiał. Tym czasem życzę udanego tworzenia pokazów multimedialnych.

5 odpowiedzi na “Pokazy multimedialne – jak i czym?”

  1. Dzięki Michał, teraz już się nie wymigam od stworzenia pierwszego pokazu 🙂 Brakowało mi właśnie takiej treściwej i zrozumiałej instrukcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *