Inicjując nowy cykl, poświęcony ciekawym i wartym poznania publikacjom, chciałbym zacząć od zaproponowania ciekawego bloga internetowego. Oczywiście w temacie przyrodniczym, choć trochę bardziej ukierunkowanym na obserwacje zwierząt niż na samą fotografię.

Autorem bloga jest Michał Stanecki, jak sam o sobie pisze, fascynat natury, obserwator, fotograf. Od ponad 10 lat stara się spędzić każdą wolną chwilę w terenie. Często odbywa podróże zagraniczne specjalnie po to, żeby poznać przyrodę innych miejsc i zobaczyć ciekawe, nowe gatunki. Podkreśla, że fotografia jest „tylko” dopełnieniem przeżycia, jaki jest obcowanie z Naturą. Ależ jakim dopełnieniem! Zdjęcia Michała naprawdę robią wrażenie i mimo, że uważa się „tylko” za dokumentalistę przyrody, to jego fotografie są naprawdę świetne. Potrafi w nich oddać piękno natury i ulotność chwili. Uwiecznia głównie ptaki i ssaki oraz krajobrazy, ale czasem także pokusi się pokazanie świata w skali mikro. Pokazuje to, co dla wielu jest po prostu niedostępne. A że w terenie spędza naprawdę wiele czasu, to jest czym oczy nacieszyć.

Znam Michała od kilku lat, ale tak naprawdę miałem okazję zacząć odkrywać jakim jest człowiekiem od półtora roku, kiedy to obaj znaleźliśmy się w zarządzie Okręgu Łódzkiego ZPFP. Okazało się, że oprócz tego o czym już napisałem wyżej, jest przede wszystkim bardzo uczynnym i zaangażowanym w sprawy przyrody człowiekiem. Pomocy i współpracy w terenie nigdy nie odmawia, a wspólne realizowanie pomysłów w ramach ZPFP to czysta przyjemność.

Co znajdziemy na blogu?

Strona jest czytelna, przejrzysta i lekka w odbiorze, co zdecydowanie pomaga. Znajdziemy tu przede wszystkim dużo ciekawych i bogatych opisów spotkań z przyrodą, miejsc, gatunków. Wszystko okraszone pięknymi fotografiami, będącymi doskonałym uzupełnieniem tekstu. Warto zwrócić uwagę, że wpisy czyta się dobrze, ale to pewnie wynik dziennikarskiego wykształcenia autora.

Znajdziemy tu np. relacje z wyjazdów nad Bałtyk, gdzie autor jeździ jesienią obserwować przeloty ptaków na zimowiska, obserwacji jeleni podczas rykowiska czy efekty zagranicznych podróży przyrodniczych.

Michał znany jest w środowisku ze swojego zaangażowania w sprawy ekologiczno-etyczne i chęci do krzewienia wiedzy przyrodniczej. Dlatego można tu też znaleźć kalendarz obserwatora i fotografa przyrody. Bardzo ciekawa pozycja, z której dowiemy się co w danym momencie się dzieje w naturze i co warto oglądać. Jest także interesujący wpis o tym jak przygotować się do bycia obserwatorem przyrody, żeby robić to odpowiedzialnie. Dowiemy się także jak każdy z nas może pomagać zwierzętom, jednocześnie mogąc je podglądać i fotografować. Oprócz tego możemy obejrzeć osobną galerię najciekawszych fotografii, publikacje godne polecenia oraz informacje o autorze. Jest także kalendarz wydarzeń, istotnych z punktu widzenia autora, takich jak wystawy, prelekcje, prezentacje, itd.

Jednym słowem: warto!

Warto zaglądać do Michała, żeby wiedzieć co się dzieje w przyrodzie na bieżąco. Warto, bo nie jeżdżąc w dalekie podróże można poznać i zobaczyć przyrodę odległych zakątków. Warto, bo można zobaczyć piękne fotografie. Po trzykroć warto.

 

Blog Michała Staneckiego znajduje się pod adresem michalstanecki.com

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *