Planowanie sesji fotograficznej jest niemniej ważne niż samo fotografowanie, bo dzięki niemu zminimalizujemy ryzyko niemiłych niespodzianek. Dzisiejszy wpis jest dla tych z Was, którzy zaczynają przygodę z fotografowaniem przyrody. Chciałbym w możliwie najbardziej zwięzły sposób opisać mój algorytm planowania fotografowania. Każdy doświadczony fotograf ma swoje patenty, ja podzielę się swoimi (chyba już mogę nazwać się doświadczonym.. 😉 ).

Po co to wszystko?

No właśnie, po co? Ano po to, żeby sfotografować to co chcemy w taki sposób, jaki będzie najbardziej optymalny i jednocześnie obarczony jak najmniejszym ryzykiem porażki.  Bo porażka to coś, z czym fotograf przyrody musi sobie często radzić. Ileż to razy wracamy z terenu z niczym lub prawie niczym… Dlatego dobry plan to podstawa, żeby takie sytuacje były w mniejszości.

Poniżej spróbuję określić w punktach najważniejsze elementy procesu planowania sesji fotografa przyrody.

 

Plan sesji

 

1. Co byś chciał sfotografować?

Punktem wyjścia jest określenie co chcesz w ogóle sfotografować. Czy jest to pejzaż, jakiś gatunek rośliny lub zwierzęcia, czy też zjawisko. Od tej pierwszej decyzji zależy całe dalsze postępowanie. Oczywiście nie musisz nastawiać się stricte na jeden element, ale jeśli jest ich więcej, całe planowanie robi się bardziej skomplikowane.

2. Jakie kadry Cię interesują?

Na pewno w tym momencie masz w głowie kadry jakie chcesz sfotografować. Bardziej środowiskowe, a może portrety lub detale w ujęciu makro. Warto przejrzeć na portalach fotograficznych zdjęcia wykonane przez inne osoby, żeby się zainspirować. Polecam w tym miejscu blog mojego kolegi Michała Staneckiego https://michalstanecki.com/ oraz serwis http://500px.com/ .

3. Czy czas jest optymalny?

Jak wiadomo przyroda funkcjonuje w cyklach i nie każdy gatunek czy zjawisko sfotografujemy o każdej porze roku. Dlatego warto sprawdzić czy w danej porze roku interesujący nas gatunek/zjawisko występuje i jest w stadium, które chcesz sfotografować. Nie sfotografujesz przecież ani zawilców ani form lodowych w środku lata. Dobrym wsparciem tutaj jest książka Grzegorza Bobrowicza „Fotografowanie polskiej przyrody”.

4. Gdzie występuje to co chcesz sfotografować?

Zależnie od tego czy blisko czy też daleko będzie zależało to czy możesz po prostu wyskoczyć na zdjęcia, czy też trzeba wyjazd zorganizować z noclegiem i zajmie on więcej czasu.

5. Poznaj zachowania i zwyczaje gatunku

Dobrze jest zapytać bardziej doświadczonych kolegów i koleżanki albo poczytać w fachowej literaturze o tym jak zachowują się dane zwierzęta, w jaki sposób żerują, jak wygląda ich cykl dobowy, kiedy są bardziej aktywne, co jedzą. Dzięki temu możesz ułatwić sobie zadanie i fotografowanie będzie bardziej skuteczne. Jeśli np. chcesz sfotografować gąsienicę czy nawet imago określonego gatunku motyla, to obowiązkowo musisz wiedzieć na jakich roślinach żeruje.

6. Prognoza pogody

To sprawa dość oczywista – warto sprawdzić prognozę pogody przed zaplanowaniem wyjazdu w teren. Nikt nie lubi moknąć, chyba że planował fotografować deszcz. Jeśli zależy nam na ładnym świetle poranka czy zachodu, to prognoza nie może na te okresy przewidywać pełnego zachmurzenia. Jeśli z kolei chcielibyśmy światło rozproszone, to pochmurny, ale nie deszczowy, dzień będzie odpowiedni. Wszystko zależy od naszych oczekiwań. Warto także sprawdzić w prognozie jaka będzie temperatura oraz siła wiatru.

7. Spakuj optymalny zestaw fotograficzny

Zabieraj w teren tylko ten sprzęt, który będzie Ci potrzebny. Po co dźwigać wszystko, jeśli tego nie użyjesz? To szczególnie istotne jeśli zamierzasz dużo chodzić (np. w górach). Na pewno oprócz sprzętu fotograficznego musisz zabrać picie i jedzenie, zależnie od czasu trwania planowanej sesji.

8. Ubranie

Dobierz ubranie odpowiednie do pogody (w końcu sprawdzałeś już prognozę), szczególnie biorąc pod uwagę temperaturę, wiatr i opady. Odpowiednie ubranie to komfort fotografowania.

9. Pojedź na rozpoznanie

Jeśli możesz, to pojedź w teren np dzień wcześniej. Dzięki temu będziesz miał lepsze rozeznanie w terenie i wiedzę o warunkach oraz zachowaniach gatunków tam występujących.

10. Fotografowanie

Skup się na fotografowaniu wybranego aspektu i próbuj robić kadry takie, jak sobie wcześniej wymyśliłeś. Ale oprócz tego fotografuj także otoczenie i jego elementy – dzięki temu w pełniejszy sposób pokażesz dany temat. Tego typu dodatkowe zdjęcia są nieocenione jeśli chcesz później zaprezentować efekty sesji fotograficznej w postaci pokazu.

 

A po powrocie z terenu zgraj zdjęcia i bądź dla siebie surowym jurorem. Bezwzględnie skasuj zdjęcia nieudane! I zaplanuj kolejny wyjazd w teren 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.